Home » styl życia, zdrowie

Sushi

18 August 2009 No Comment

Sushi

Sushi

Sushi to tradycyjna potrawa japońska, której głównymi składnikami są: owoce morza oraz ryż. Używa się też warzyw, grzybów, jajek. Podstawowym elementem są jednak ryby. Potrawę można przygotować na bardzo wiele sposobów, wszystkie jednak zakrapia się octem ryżowym. Najczęściej mięsne składniki sushi są surowe, jednak nie jest to jednak cechą charakterystyczną potrawy i nie jest to wymagane. Polecane natomiast jest, aby przygotowana potrawa zawierająca mięso spożyta była najdalej trzy godziny od przygotowania.
Rodzaje sushi:
– Nigiri-zushi – ten rodzaj sushi formuje się w dłoni, przyjmuje kształt owalnych paluszków i jest najpopularniejszą formą potrawy. Na uformowany już kształt kładzie się jeden rodzaj ryby lub owoc morza.
– Maki-zushi – tutaj jako fundament dla całej potrawy stosuje się płat wodorostu nori. Na nim układa się ryż, rybę, czasem również ogórek. Po ułożeniu całość zwija się w rulon, który następnie kroi się na stosunkowo cienkie kawałki. Do zwijania tego rodzaju sushi używa się często bambusowej maty.
– Chirashi-zushi – jest to miseczka z ugotowanym ryżem oraz ułożonymi na nim kawałkami surowej ryby. Inaczej jest zwany „sushi porozsypywane”. Pokrywa się je warstwą pokrojonych warzyw, grzybów i tofu.
– Temaki-zushi – jest to sushi komponowane przez każdego osobno. W tym przypadku składniki rozstawia się na dużym stole, a ich formowanie odbywa się na bieżąco i wykonywane jest przez jedzących.
Charakterystyczną cechą sushi jest fakt iż zjadać należy całe kawałki, absolutnie niedopuszczalne jest odłożenie nadgryzionej części na talerz. Można jeść palcami (jest to dość wygodne). Do sushi podaje się sos sojowy, chrzan wasabi oraz marynowany imbir, który powinno się spożywać między kawałkami sushi (jego zadaniem jest oczyszczanie kubków smakowych i zapewnienie maksymalnego doznania smakowego potrawy).

Comments are closed.