Home » Uncategorized

Siła słowa

13 October 2009 No Comment

Od niepamiętnych czasów rozmawiamy ze sobą. Nasze rozmowy dotyczą również produktów i usług. Dopiero niedawno zauważono fakt, że taki przekaz informacji może doprowadzić do sprzedaży. Nowe odkrycie nazwano marketingiem szeptanym. Obecnie często zastępuje on tradycyjny marketing.

Sekretem marketingu szeptanego jest wiarygodność. Rozmowy o produktach odbywają się pomiędzy przyjaciółmi czy rodziną. Gdy klienci rozmawiają o zaletach produktów lub usług jest to znak, że mają oni do nich zaufanie. Coś zostało już wypróbowane, sprawdziło się i można to nazwać tzw. pewniakiem. Obecnie dużym plusem jest fakt nabycia produktu już sprawdzonego, a już najlepiej, jeśli „testerem” produktu jest ktoś z najbliższego otoczenia potencjalnego nabywcy. Jeśli ktoś znajomy przekazuje innemu znajomemu, że dany film jest warty obejrzenia to znaczy, że sam sprawdził to na własnej skórze lub słyszał o tym od innego znajomego. Z pewnością słowa kolegi dają większą pewność niż napisana na życzenie, opłacona recenzja. Co najważniejsze przyjacielowi nikt nie płaci za mówienie o danym filmie dobrze. Dlatego staje się bardziej wiarygodny.

W tym mechanizmie nie chodzi wcale o to, że mamy zamiar przekazywać komunikaty marketingowe, lecz o to, że lubimy snuć opowieści o tym, czego używamy, często mówimy o tym co robiliśmy, czytaliśmy gdzie byliśmy, czy w jakim hotelu spędzaliśmy wakacje. Te historie oparte są na własnych i cudzych doświadczeniach. To właśnie jest fenomen marketingu międzyludzkiego typu z ust do ust. Marketing szeptany nie ma nic wspólnego z wyreżyserowanymi rozmowami czy reklamami, do których większość z nas traci zaufanie czy nawet cierpliwość. Polecamy tylko to co sami sprawdziliśmy, bez żadnych korzyści z tym związanych.

Marketing szeptany nazywany jest często marketingiem plotki. Dlaczego? Z czasem rozmawianie o czymś interesującym porywa i staje się rozrywką. Ktoś powie komuś a ten ktoś jeszcze komuś innemu. Tak tworzy się szum. Dzięki takim rozmowom możemy nawet wykreować czyjąś popularność! Chętnie rozmawiamy więc rozwój marketingu szeptanego jest niewiarygodny.

Następnym razem zanim kupisz coś porozmawiaj ze znajomymi, z pewnością pomoże Ci to podjąć właściwą decyzję. :)

Comments are closed.