Home » featured, Headline, hyde park, motoryzacja, społeczeństwo

Samochód dobry, samochód zły

27 September 2010 No Comment

Samochody kochamy wszyscy, bez wyjątku. Uwielbiamy ich praktyczność i wygodę. Dzięki nim nie musimy stać na przystankach i marznąć w mrozie czy deszczu. Mało tego, dowiozą nas one wszędzie tam, gdzie tylko sobie zażyczymy, w przeciwieństwie do komunikacji miejskiej, oczywiście.

Niestety bardzo często, w tym naszym uwielbieniu, zapominamy, że samochód choć dobry i przydatny, ma w sobie wiele wad. Największą z nich są spaliny, które każdy samochód wydziela, a które w zawrotnie szybkim tempie niszczą i zanieczyszczają nasze środowisko naturalne. O tym, jak wielkie jest to zagrożenie dla nas i naszego życia, ma nam przypominać Europejski Dzień bez Samochodu, który kilka dni temu, a dokładniej – 22 września, obchodziliśmy.

Idea Dnia bez Samochodu powstała w roku 1998 we Francji, i choć jest to świetny i ogromnie ważny dzień, w Polsce (obchodzony jest od 2002 roku) jego realizacja do najlepszych niestety nie należy. Dlaczego? Ano przede wszystkim dlatego, że zbyt mało i zbyt cicho o dniu tym się przypomina, w związku z czym duża część osób nie wie, jaki dzień obchodzimy. Wsiadają więc do swoich samochodów, jak co dzień i zanieczyszczają i niszczą…

Mało tego, prawie w ogóle nie informuje się społeczeństwa, co miasto tego dnia proponuje w zamian za odstawienie samochodu. A oferuje niemało. Przede wszystkim – darmowy przejazd komunikacją miejską, dla tych, którzy posiadają dowód rejestracyjny samochodu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami. Można także skorzystać z darmowych wypożyczalni rowerów i na dwóch kółkach pokonać swoją codzienna trasę z domu do pracy.

Można… trzeba tylko wiedzieć, kiedy, gdzie i jak. Oby w przyszłym roku, media wzięły to pod uwagę.

Comments are closed.