Home » featured, Headline, komputery

Manualne porządki w internecie czyli trudności z językiem polski i nie tylko

5 February 2010 No Comment

W polskim internecie możemy zaobserwować ostatnio ciekawe zjawisko – powstaje wiele stron, których jedyną treścią jest treść przesłana z innych serwisów, a równocześnie nie są to jakiekolwiek strony, lecz konkretne przeznaczone dla najmłodszych strony. O co tu chodzi?
piosenki dla dzieci

Otóż wydaje się, że w końcu nieudolność programów kontroli rodzicielskiej oraz filtrów treści przekroczyła granice cierpliwości niektórych ludzi. Ludzie ci postanowili zmienić odrobinę obraz polskiego internetu – który z racji stopnia skomplikowania naszego języka, nie jest specjalnie przyjazny dla programów filtrujących treść – i stworzyć w nim obszar, gdzie każdy rodzic może spokojnie pozostawić swoje dziecko przy monitorze, bez obawy, że trafi ono na treści dla niego nieprzeznaczone.
Jak to działa? To proste dotychczas przeciętny rodzic pragnący znaleźć w internecie dobre piosenki dla dzieci skazany był na pewne ryzyko. Musiał zwykle przeszukać największe dostępne serwisy – takie jak np. Youtube – i wówczas po pewnym czasie trafiał na jakieś piosenki i teledyski dla dzieci. Jednak wyniki takie nigdy nie były do końca zadowalające. Pomimo że serwis nie akceptuje pornografii, a na oglądanie przemocy pozwala jedynie po potwierdzeniu wieku użytkownika, to jednak każde małe dziecko mogło łatwo trafić – przez system skojarzeń filmów, działający na serwisie – na obsceniczne przeróbki dziecięcych hitów lub inne nieprzeznaczone dla najmłodszych treści. Ryzyka tego praktycznie nie dawało się uniknąć, gdyż wszelkie zewnętrzne programy filtrujące były zwykle zbyt słabe lub zbyt rygorystyczne.
Ostatecznie zdenerwowani tym faktem internauci wzięli sprawę w swoje ręce i zaczęli tworzyć przeznaczone dla dzieci strony, które zawierają bajki, teledyski, piosenki dla dzieci, etc. z Youtube, ale są już na tyle przefiltrowane przez człowieka, że każdy może mieć pewność, iż są odpowiednie dla najmłodszych. Czy ta inicjatywa przetrwa próbę czasu? Trudno wyrokować patrząc jednak na popularność tego typu witryn wydaje się, że raczej nic im nie grozi, przynajmniej do chwili, gdy powstanie lepszy automatyczny sposób filtrowania treści, a to – biorąc pod uwagę stopień komplikacji języka polskiego oraz inne czynniki – najprawdopodobniej nie nadejdzie zbyt szybko. Dodatkowo warto zauważyć, że cały czas powstają kolejne tego typu projekty, tym razem filtrujące treści innego rodzaju np. gry. Takie projekty jak „gry dla dzieci” , „bezpieczne gry” , „gry samochodowe” i inne to przykład tego, jak polscy internauci wzięli filtrowanie i porządkowanie sieci we własne ręce. Pozostaje życzyć im powodzenia.

Comments are closed.