Home » Dzieci i rodzina, featured, Headline

Kiedy dziecko chce zwierzaka

2 July 2010 No Comment

Każde dziecko marzy o zwierzaku. Nie ważne, czy ma to być pies, kot czy też chomik, ważne, aby w ogóle mieć jakiegoś zwierzaka. I choć nam, rodzicom, ciężko jest odmówić dziecku, to jednak przy podejmowaniu takiej decyzji – kupić czy nie, warto dokładnie i skrupulatnie wszystko przemyśleć.

zwierzak

W końcu, zwierzak to nie tylko przyjemność, ale i masa obowiązków. Trzeba zatem odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Przede wszystkim, czy nasze dziecko nadaje się na opiekuna – czy jest odpowiedzialne i systematyczne, bo co jak co, ale te dwie cechy liczą się tutaj najbardziej. O karmieniu i ewentualnym wyprowadzaniu czy sprzątaniu po zwierzaku zapominać przecież nie można. A chyba nie chcemy, aby te obowiązki doszły do naszej i tak już długiej listy rzeczy do zrobienia. Po drugie, a może to powinno być, jako pierwsze, w końcu czyż ważniejsze nie jest to, czy w ogóle stać nas posiadanie zwierzaka? Przecież jedzenie, kojec, klatka czy też ściółka to aż tak mały wydatek nie jest, a bez tego ani rusz. I dalej, to już chyba “po trzecie” – należy się zastanowić, czy nasze dziecko nie jest czasem uczulone np. na sierść. No bo jeśli jest, to co potem zrobimy z takim zwierzakiem? Oddamy, porzucimy? Nie, tego zrobić nam nie wolno.

Kiedy sobie to wszystko przemyślimy, poukładamy i obliczymy i, kiedy uznamy, że chęć posiadania przez nasze dziecko zwierzaka nie jest jedynie chwilowym kaprysem i, że faktycznie będzie się nim opiekowało, to nic nie staje na przeszkodzie, aby uszczęśliwić nie tylko naszą pociechę, ale i nas samych. W końcu, nie tylko dzieci lubią zwierzaki.

Comments are closed.