Home » Dzieci i rodzina, featured, Headline, społeczeństwo, styl życia

Do książek marsz!

14 September 2010 No Comment

O tym, że czytanie rozwija, uczy i kształci – wiemy wszyscy. A przynajmniej tak twierdzimy, bo jeśli przyjrzymy się najnowszym badaniom naszych rodzimych naukowców, przekonamy się, że z czytaniem to my nic wspólnego nie mamy. I to dosłownie.

Jak wynika z przeprowadzonych niedawno badań ankietowych, prawie 90% naszego społeczeństwa nie sięga po książki wcale, albo co najwyżej – czyta jedną w ciągu roku. Całego roku, który przypomnijmy ma 365 dni, w tym wiele świąt i dni wolnych od pracy.

Książek nie czytamy, bo:

A. Nie chce nam się
B. Nie mamy czasu
C. Wolimy gry internetowe i telewizor – czyli, tak zwane nicnierobienie.

Przykre, ale prawdziwe – niestety. Tym bardziej, że już teraz widać tego skutki i choć może niekoniecznie w nas, ale w naszych dzieciach z pewnością. Nie od dziś bowiem wiadomo, że najwięcej dzieci z domu wynoszą (metaforycznie). W końcu dzieci, rodziców swoich podpatrują i naśladują. Jeśli więc za młodu nie nauczą się miłości do książek, nie będą wiedziały, co to znaczy prawdziwy kompan i przyjaciel. Mało tego, ich wyobraźnia nie będzie potrafiła funkcjonować na 100% swoich możliwości. A ich wiedza, daleko poza pewne minimum sięgać nie będzie.

Dlatego też – wielki apel! Czytajmy dzieciom, chociażby przez 20 minut dziennie, przed snem. Dzięki temu wpłyniemy na ich lepszy rozwój emocjonalny i intelektualny, tym bardziej, że każdy z nas, chce mieć zdrowe i mądre dziecko, czyż nie? Sami także po książki sięgajmy i pozwólmy sobie “odpłynąć” od całej tej codzienności i jej szarości.

Comments are closed.