Home » sport, styl życia, zdrowie

Dieta dra Haya

18 August 2009 No Comment
Dieta dra Haya

Dieta dra Haya

Dieta doktora Haya, zwana też czasami dietą niełączenia. Opracowana została przez amerykańskiego lekarza Williama Howarda Haya.

Wiele lat badań i doświadczeń pozwoliło mu ustalić, że istnieją produkty które, jedzone razem, powodują przyrost tkanki tłuszczowej, a spożywane osobno mają właściwości odchudzające. Znaczenie w tym wypadku ma współczynnik pH w którym są trawione. Ograniczenie mieszania produktów powodujących reakcję alkaliczną (węglowodanów) z produktami powodującymi reakcję kwaśną (białkami) powoduje poprawę samopoczucia, lepsze trawienie i utratę zbędnych kilogramów. Możemy w ten sposób stracić nawet dwa do dwóch i pół kilograma tygodniowo.

Zasady tej diety nie zabraniają spożywania niczego. Oczywiście dobrze jest ograniczyć cukier i słodycze a także alkohol i mocną kawę, jednak jest to podstawowa zasada każdej diety. Dobrym pomysłem będzie także zrezygnowanie z makaronu i białego ryżu na rzecz produktów pełnoziarnistych. Jak zwykle ilość wody jaką powinineś spożywać wynosi około półtorej do dwóch litra, jednak tak naprawdę górnej granicy nie ma. Dobrze jednak ograniczyć picie w trakcie posiłków.

Dieta doktora Haya może być stosowana przez każdą dorosłą osobę przez nieograniczony czas. Bardzo pomocna będzie ona dla osób cierpiących na wzdęcia, zaparcia lub zaburzenia pracy nerek i jelit.

Dieta doktora Haya przewiduje spożywanie trzech dużych posiłków w ciągu dnia a poza tym dwóch małych przekąsek (najlepiej owoc na drugie śniadanie i sok lub bulion na podwieczorek).

Podstawowe zasady:
Nie łączymy:
produktów  węglowodanowych z produktami białkowymi.
Produktów białkowych ze sobą aby ograniczyć spożycie zbyt dużej ilości białka naraz (chociaż nie jest to ryzykowne)
produktów węglowodanowych ze sobą (jemy albo ryż albo makaron lub też albo chleb albo ziemniaki – nigdy razem).

Comments are closed.